Stavať byty je v porovnaní so stavbou domov neporovnateľne ziskovejšie. Postavíte bytový dom s päťdesiatimi bytmi. Vo veľkomeste je hrubý zisk z jedného bytu milión korún. Postaviť päťdesiat domov je oveľa náročnejšia práca. Nájsť pozemok, pripraviť projekt, vybaviť stavebné povolenie, zabezpečiť financovanie pre klienta a potom postaviť dom. To všetko päťdesiatkrát. Hrubá marža z jedného domu bude v rozpätí 120 000 – 160 000 korún. Teda stavba bytov je náročnejšia nielen z pohľadu práce, ale aj ekonomicky.

Prečo teda, ako veľkí chlapci, nestavím v Ekonomkách byty, ale domy? Dôvod je jednoduchý. Milujem život v rodinnom dome. Milujem ten pocit, keď na terase obklopený krásnou záhradou píšem blog pre vás, mojich čitateľov. Keď okolo mňa beží môj veľký pes a neďaleko si hrajú deti. Keď unavený z práce sadám na kosačku a oddychujem starostlivosťou o svoju záhradu. Keď v letných večeroch sedíme v altánku s pohárom vína a mäsom na grile. Keď som celé leto stanoval na záhrade so svojou malou dcérou Annou. Keď k nám môžu prísť priatelia s deťmi na týždeň, máme ich kde ubytovať a neobťažujeme sa navzájom. Keď nám každému prináša dom dosť miesta, súkromia, pokoja a tým pekné vzťahy v rodine. Keď si ráno, predtým ako idem do práce, uvarím kávu a chodím bosou nohou po rannej rose záhradou.

Jednoducho si neviem predstaviť žiť v byte miesto vo svojom dome. Verím v život v dome. Som presvedčený, že ľudia žijúci vo svojich domoch majú vo väčšine prípadov lepšie vzájomné vzťahy a žijú šťastnejšie životy. Nechcem poučovať a piť víno. A preto som sa už dávno rozhodol stavať rodinné domy. Zvolil som náročnejšiu cestu. Odmenou mi je radosť. Robím to, čomu verím. A hľadanie radosti je vlastne cestou samotnou. 🙂

Váš David Mencl

apríl 2018

Prvú časť Prečo nestavím pre štát nájdete tu.