S touto tematikou som sa chystal napísať článok už dlhšie. Stavbári drevostavieb založili PR agentúru a v časopisoch sa odvtedy objavujú jeden PR článok za druhým. V naprostej väčšine týchto článkov prinášajú informácie, ktoré sú veľmi zavádzajúce, povrchné a nepresné. Túžba napraviť veci ma priviedla k počítaču a k tomuto blogu.

Najprv musím povedať, že ma prakticky zaujímajú všetky technológie. Sledujem a skúmam ich všetky. Sme v ES úplne nezávislí. Nevyrábame žiadnu technológiu. Proste môžeme stavať domy z akéhokoľvek materiálu, ktorý si vyberieme. Hľadáme pre našich klientov to najlepšie. Proste veríme, že ak dáme klientom to najlepšie, staneme sa pre nich najlepším stavebníkom.

Stavali sme domy z technológie Tesuz. Máme postavený rad domov z Veloxu a Durisolu. Stavali sme väčšinu z tehlových technológií aj betónové skelety. Podrobne sme sledovali rôzne typy panelov aj polystyrénových tvárnic. A máme solídne skúsenosti aj s drevenými stavbami. Dvadsať rokov skúseností a viac ako dvanásť tisíc domov nám dáva slušnú možnosť premýšľať nad jednotlivými materiálmi domov.

Rôzni ľudia sa ma pýtajú na otázku: Prečo nestaviame drevostavby? Moja odpoveď je jednoduchá a priama. Nestaviame drevostavby, pretože ide o technológiu, ktorá nie je najvhodnejšia na stavbu rodinného domu. Jednoducho chceme stavať dobré domy, a to nám OSB dosky na trámoch neumožňujú.

Nie som žiadny kritik drevostavieb. Vôbec nie. Dokonca som si postavil nedávno jednu. Stále sa snažíme zostať v aktuálnych trendoch. A zároveň stále sami pre seba niečo staviame. Keď som sa teda rozhodol postaviť veľkú garáž s dvoma apartmánmi pre hostí, rozhodol som sa postaviť všetko z ľahkej konštrukcie ako drevostavbu.

Bola to pekná práca. Voňavá. Drevené dosky a lepené profily, konštrukcia krásna voňajúca. Stavba bola po základovej doske suchým procesom a teda rýchlejšia a jednoduchšia. Vlastne sa mi táto technológia pri samotnej stavbe veľmi páčila. Keby som si vyberal technológiu pre svojich pracovníkov stavby a nie pre klienta, isto by som stavil výhradne drevostavby.

Všetko bolo fajn, až do momentu, keď mi praskol a do vaty a konštrukcie vytekal bojler. Aj malá havária vody mi pripomenula, prečo nemôžem drevostavbu odporúčať klientom. Druhým argumentom sú horúce letné dni. Prostredníctvom okien sa stavba prehrieva. Žiadne nočné ochladenie priestoru zo stien, žiadna príjemná klíma vlhkosti uvoľnenej tehlovou konštrukciou. Mám vedľa seba postavené tri stavby troma rôznymi technológiami. Bývanie v drevostavbe je v lete výrazne najmenej príjemné. Dve letné noci, jedna v drevostavbe, druhá v tehlovej, a každý pochopí. Netreba jediného slova. Toto spoznanie na vlastných pocitoch rád skutočne ponúkam.

Na chvíľu opustím svoju stavbu. Čo vlastne drevostavbám vyčítam?

Najprv cenu. V skutočnosti by som dokázal klientom drevostavby stavať, ak by cena bola výrazne nižšia ako pri tehlových domoch. Podobne ako sú drevostavby výrazne lacnejšie napríklad v USA.

Laický pohľad predpokladá nižšiu cenu drevostavieb. Opak je však bohužiaľ pravdou. Nie je výrobca, ktorý by drevostavby staval lacnejšie ako Ekonómky stavajú nízkoenergetické tehlové domy. Stavať drevostavbu za rovnakú cenu ako tehlový dom mi príde priamo šialené.

Životnosť.

Naprosto zásadný argument je pre mňa nízka životnosť drevostavieb. PR agentúry, zastupujúce drevostavby, plnia média názormi, že drevostavba má rovnakú životnosť ako murovaný dom. To je samozrejme nezmysel. Každý, kto videl drevostavbu po 30 rokoch, vie, aký veľký je rozdiel medzi murovaným domom a stavbou z drevených dosiek. Po tridsiatich rokoch je drevostavba na konci svojej technickej aj morálnej životnosti.

Z pohľadu urbanistiky je krátka životnosť drevostavieb zásadnou výhodou. Zabezpečí neustále moderný a trendy vzhľad satelitov a sídelnej výstavby na miestach, kde prevládajú drevostavby. Lenže to sme zase pri cene. Ak by bola cena tretinová oproti murovanému domu, potom by som tejto úvahe rozumel. Pri vysokých cenách drevostavieb považujem nízku životnosť za strašný hendikep.

Náchylnosť.

Nemám drevostavby rád pre ich náročnosť na obsluhu. Pretečená vaňa alebo havária vody je v murovanom dome nepríjemnosť. V drevostavbe doslova tragédia. Nosná konštrukcia z dreveného profilu 12 * 8 cm je nesmierne náchylná na vodu. Pri kontakte s vodou dochádza ku krúteniu, vytrhávaniu obkladových dosiek a k nevratnej deformácii. Voda v izolačnej vate pôsobí zatuchnutým dojmom. Každá forma vody je problém. Vzdušná vlhkosť z varenia a kúpeľne, drobné nehody, zatekanie vďaka napríklad havárii komína alebo napchatým snehom. Všetko hraničí s úplným zničením domu.

Vyčítam drevostavbám nižšiu likvidnú cenu. Pozrite si ponuku realít a porovnajte, za aké ceny sa predávajú murované domy a za aké drevostavby. V prípade potreby predať drevostavbu je cena nižšia o viac ako 20%. Z rovnakého dôvodu tiež drevostavby podhodnocujú odborníci hypotekárnych bánk. Drevostavba jednoducho nie je likvidná. Teda počiatočná cena je rovnaká, predajná výrazne nižšia. A z toho plynúce problémy s hypotékou.

Posledný argument z mnohých, ktorý spomeniem, je klíma na bývanie. Murovaný dom, omietky aj murivo pracujú so vzdušnou vlhkosťou. Fungujú ako stabilizátor. Pri veľkej vzdušnej vlhkosti ju vsiaknu, pri nízkej ju potom vrátia. Túto vlastnosť drevostavba prirodzene nevie. Veľmi podobne funguje schopnosť akumulácie tepla a chladu. Rovnako nulová schopnosť akumulácie výrazne zhoršuje pocit z bývania v drevostavbách.

Nie som kritik drevostavieb. Páči sa mi na nich tá čistá stavba. Páči sa mi nulová vlhkosť pri dokončení. Dokonca aj dva mesiace úspory času pri stavbe majú svoju hodnotu. Celkovo však pre mňa nevýhody drevostavieb prevyšujú výhody. V štáte sa 11% nových domov stavia technológiou drevostavieb. Z uvedených dôvodov Ekonomické stavby toto percento nebudú zvyšovať.