O inteligencii domov sa zaujímam už dvadsať rokov. Väčšinu systémov som vyskúšal na vlastnej koži. A dlho som nemohol inteligenciu odporučiť svojim klientom. V posledných rokoch sa však veľa zmenilo a v súčasnosti sa veľa mení. Ak sa chystáte nasťahovať do vlastného domu, tak si inteligenciu do domu nasaďte už teraz. Len to urobte inteligentne.

Práve o tom bude dnešný Blog.

Pre mnohých je inteligencia v domácnosti spojená so skepsou. A to oprávnene. Ťažko by som v našom odvetví našiel inú technológiu, ktorá by robila podobne neohrabané pokroky a ktorá by vo svojom vývoji priniesla toľko slepých uličiek.

Sám som okúsil všetky slepé uličky, keď som ich skúšal na vlastných domoch. Ale poznanie nesprávnych ciest mi dnes umožňuje jasnejšie vidieť tú správnu cestu.

Spoľahlivosť

Keď staviam dom pre seba alebo pre klienta, snažím sa, aby to bol nerušivý dom. Teda dom, ktorý mi umožní užívať si radosti z pobytu s rodinou, radosti z krásneho domova. Ale aj taký, ktorý je nenáročný na údržbu. Pretože o ideálnom dome neviete. Nepotrebuje od vás nič. To málo, čo potrebuje, sa zmestí do jednej servisnej prehliadky, ktorú ešte vykoná stavbyvedúci, ktorý dom pre klienta postavil. Takže opäť bez toho, aby ste klienta obťažovali.

Mnohé spravodajské systémy trpia chybou prílišnej pozornosti. Niečo neustále zlyháva a núti vás volať servis. Riešenie servisu vás potom stojí čas a náklady. A to je druhý, možno ešte väčší hriech. Ak sa usilujete o domy s minimálnymi prevádzkovými nákladmi, potom si ťažko predstaviť, že by ste každý mesiac platili štyri tisícky za spravodajský servis. Práve to je neduh mnohých systémov. U niektorých z nich je to dokonca zámerná neresť.

Stratégia celoživotného zákazníka

Mnohé spravodajské systémy inštalované v Českej republike vytvárajú vysokú závislosť medzi vami a poskytovateľom služby. Pri týchto systémoch je veľmi ťažké zmeniť servisnú spoločnosť, keď nemáte administrátorské heslá do systému.

Ide o zámernú politiku, aby ste sa stali zákazníkom, ktorý platí za systém po jeho zakúpení. A potom každý mesiac ďalšie poplatky za služby.

Moderné domy sa snažia o nízke prevádzkové náklady. A tento model dodatočných, zbytočných výdavkov je pre moderný dom úplne nevhodný. A teda aj systémy, ktoré vyžadujú tieto opakované servisné náklady.

Otvorenosť

Chybou mnohých systémov je ich uzavretosť. Uzavretosť, ktorá vás núti vyberať si z uzavretého súboru použiteľných možností, keď potrebujete rozšíriť alebo jednoducho vymeniť prvky.

Pred 10 rokmi som inštaloval veľmi moderný systém KNX. Bol to veľmi dobre fungujúci systém, hoci mimoriadne náročný na obstarávaciu cenu a tiež na kvalifikáciu servisnej firmy. Po troch rokoch používania sa prejavili dva hlavné nedostatky systému: kvalita jednotlivých prvkov, ktoré boli na konci svojej životnosti tesne po záruke, a náklady, keď som začal vymieňať pokazené prvky. Vonkajší snímač s bežnou cenou 450 Kč stojí v tomto uzavretom systéme 7 000 Kč. Ovládací panel na stene za 80.000,- Sk, veľmi nekvalitný, vydržal 3 roky, potom bolo potrebné objednať nový. 🙁

Niektoré systémy sú drahé pri kúpe a ešte drahšie pri následnom servise hardvéru. Táto pasca sa prejavuje tam, kde je systém uzavretý. Tam, kde funguje na vlastnom protokole a jednotlivé komponenty si môžete kúpiť len od jedného výrobcu alebo dobre usporiadanej skupiny výrobcov. Ide o protokol KNX.

KNX je stále najodporúčanejším inteligentným systémom českých elektrikárov. Dôvodom je 30 % provízia. Bohužiaľ, v našom odbore platí, že ak je provízia dostatočne tučná, mnohí prižmúria oko nad chybou. 🙂

Na základe tejto skúsenosti vám radím, aby ste sa zamerali na otvorené systémy s férovou cenovou politikou náhradných dielov. Pri otvorených systémoch existuje konkurencia zo strany výrobcov. A tam, kde je konkurencia medzi výrobcami, býva cena komponentov normálna.

Premyslite si, aké funkcie majú zmysel

Mnohé funkcie, ktoré vám ponúkajú dnešné inteligentné systémy, sú pekné na pohľad, ale v reálnom živote neprinášajú žiadnu významnú hodnotu. Nazývam ich hobby. Pri hľadaní dobrej inteligencie sa zamerajte na skutočne užitočné funkcie. Také, ktoré budete používať každý deň a ktoré vám zlepšia, spríjemnia život.

Na začiatku dokonca vynechajte obvyklú návštevu predvádzacieho štúdia, kde vás vyškolený predajca očarí taškou plnou dobre vyzerajúcich bozkov. (Ak pravidelne čítate moje Blogy, určite ste už pár fľaštičiek so svojím partnerom vyskúšali.) 🙂

Podľa mojich skúseností má zmysel porozprávať sa s partnerom a svojimi (väčšími) deťmi a premyslieť si, ktoré automatizačné (inteligenčné) funkcie majú pre rodinu zmysel a ktoré nebudeme používať. Potom sa inšpirujte súborom používaných funkcií niekoho iného. A úplne na záver dajte šancu aj tomuto predajcovi.

Hodnoty, ktoré vzídu z vášho spoločného uvažovania, sú pre vás skutočnou hodnotou. Mám dôvod veriť, že takto spoločne vytvorené hodnoty využijete. A len ak skutočne využijete inteligenciu domu, má to skutočný zmysel.

Loxone – prvý systém, ktorý by som mohol odporučiť

Prvý systém, ktorý mi dával zmysel a ktorý som mohol odporučiť svojim klientom, bol Loxone. Zmysel mi dáva aj dnes. A stále je to jedna z dvoch alternatív, ktoré zvažujem pre seba a svojich klientov.

Loxone je drahší systém. Pre rodinný dom vychádza približne na 20 000,- EUR. Čo je pre mňa úprimne veľa.

Je to systém, ktorý si vyžaduje veľa rozvodov v dome. Všetky ovládacie funkcie sú v rozvádzači a od rozvádzača vedie ku každému prvku samostatný kábel. Takže je tam veľa káblov, ktoré treba nainštalovať.

Zároveň je to však robustný a spoľahlivý systém. Systém s primeranou cenou náhradných dielov. A systém, ktorý sa ľahko servisuje.

Ak máte doma systém od spoločnosti Loxone, potom vedzte, že máte veľmi dobrý systém, ktorý vám bude prinášať radosť bez starostí. Ak si práve vyberáte inteligenciu pre svoju domácnosť, potom sa pozrite o krok ďalej, k otvoreným systémom postaveným na protokole Matter.

Dve cesty inteligencie

Vo všeobecnosti existujú dve cesty ovládania. Jedna uprednostňuje inteligenciu na strane výkonnej. Teda napríklad motor pre nevidiacich, ku ktorému sa pridá čip. Druhá cesta využíva prvky bez inteligencie na konci a všetko riadenie vykonáva v riadiacej skrini.

V prvom prípade teda vediete jeden kábel ku všetkým žalúziám vo veľkej miestnosti. O tom, ktoré žalúzie sa zapnú (odoberajú prúd z kábla) a ktoré nie, rozhoduje malý procesor na každom jednotlivom motore žalúzie.

V druhom prípade potom vediete samostatný kábel z rozvádzača ku každému koncovému prvku. Ak teda máme napríklad šesť žalúzií vo veľkej miestnosti, ku každej z nich vedieme samostatný napájací kábel. Prúd do konkrétneho kábla, a teda aj do žalúzií, sa potom spúšťa v rozvádzači pomocou inteligentne riadených relé.

Prvý smer je teda drahší z hľadiska nákladov na konečné prvky a druhý smer je podstatne náročnejší z hľadiska kabeláže.

Apple home – vaša ďalšia inteligencia

Pred dvoma rokmi sa stalo nepredstaviteľné. Spoločnosti Apple, Google a Amazon sa dohodli na jednom spoločnom otvorenom protokole pre domácu inteligenciu. Najmä pre Apple je to bezprecedentný krok, keďže táto výnimočná spoločnosť vytvára vo väčšine ostatných prípadov prísne uzavreté systémy. Tým, že spoločnosť Apple kývla na otvorený spoločný protokol, úplne zmenila hru v oblasti domácej inteligencie.

Keď som vyberal inteligenciu pre zložitú, náročnú budovu, ako je penzión alebo sídlo firmy Ekonomek, postavil som inteligenciu na Loxone, pričom som využil práve jeho robustnosť. Ak si však mám vybrať inteligenciu pre rodinný dom, tak sa teraz jednoznačne prikláňam k Apple Home.

Systém od Apple umožňuje kúpiť inteligenciu okolo 4000,- EUR. Okrem toho vám už teraz poskytuje funkcie, ktoré budú pre iné systémy nedosiahnuteľné. A predovšetkým krivka vývoja tohto systému je strmá. Takže vaša inteligencia bude každým rokom lepšia a lepšia.

Spojenie gigantov vytvorilo obrovskú vývojovú silu. Spoločnosť Apple priniesla veľkú používateľskú prívetivosť. A čo je najdôležitejšie, vašu úplnú emancipáciu. To, na čo v iných systémoch potrebujete technika, si v Apple Home môžete urobiť sami. Úroveň jednoduchosti je úchvatná. Apple prináša aj vysokú úroveň zabezpečenia tým, že uchováva údaje mimo vašej domácnosti. Otvorenosť systému potom prináša konkurenciu, a tým aj nízke koncové náklady. A tým aj neporovnateľne lepšiu cenu ako inde.

Môj súbor skutočných hodnôt

Vyskúšal som mnoho ciest, mnoho hodnôt. Niektoré radosti boli krátkodobé a niektoré vydržali. Tu ponúkam zoznam mojich hodnôt, ktoré obstáli v skúške času. A aj po rokoch používania majú pre mňa stále zmysel. Možno budú dobrou počiatočnou inšpiráciou aj pre vás.

Dohľad nad domom

Neustále, dnes a denne, má pre mňa zmysel mať prehľad o tom, ako sa darí jednému z mojich domov. Aká je teplota vody v bazéne v Portugalsku? Aký je výkon fotovoltaických panelov v Českej republike? V akom stave sú batérie? Aká je teplota vody v mojom kotle?

Možnosť vidieť všetky dôležité prevádzkové hodnoty domu vrátane dlhodobého trendu mi dáva možnosť odhaliť prípadné poruchy oveľa skôr. Možnosť monitorovania mi preto dáva pokoj na duši. Najmä v prípade vzdialených domov, kde nie sme každý deň, je táto funkcia absolútne kľúčová.

Diaľkové ovládanie vykurovania a sauny

Skvelou a zároveň jednoduchou funkciou je diaľkové spustenie a vyhrievanie sauny. Saunu mám v záhrade pred domom a je potrebné ju vyhrievať približne 20 minút vopred. Predstavte si to: schádzate z lyžovačky, ste kúsok od domu a viete, že sa chcete hneď dostať do sauny, takže ju môžete jednoducho a na diaľku spustiť.

Alebo iný príklad. Zmokol som na bicykli. Jedným rýchlym kliknutím spustím saunu. Hneď po príchode naskočím do vyhrievanej sauny a znížim pravdepodobnosť prechladnutia od dažďa.

Alebo idete do svojho domu v Jizerských horách. Vykurovanie zapnete na diaľku. Keď prídete, v dome bude príjemne teplo.

Automatické závesy, záclony, rolety

Funkcia, ktorá mi robí radosť každý deň. Vstávam o siedmej. Takže o 6:00 sa automaticky roztiahnu ťažké závesy, aby ma zobudilo svetlo. O 7:00 sa závesy rozťahujú, aby som hneď po prebudení videla krásnu záhradu. Už prvý pohľad z okna ma poteší.

Ešte dôležitejšie sú vonkajšie žalúzie. Moderné domy majú často veľké okná. Veľké okno však predstavuje potenciálne riziko prehrievania priestoru v lete. A riziko narušenia súkromia v noci, ak je dom osvetlený. Oboje veľmi dobre vyriešia vonkajšie žalúzie (alebo rolety). Vďaka inteligencii bude potom používanie žalúzií opäť výrazne pohodlnejšie.

Automatické funkcie môžu pracovať s predpoveďou počasia. Ak teda hrozí prehriatie domu, zabránia tomu tak, že o 10:00 hod. spustia žalúzie na 75 %. Lamely sú totiž naklonené tak, aby ste zvnútra videli von, ale slnko sa nemohlo dostať do priestoru domu.

Naopak, v zimných mesiacoch sa počas slnečných dní žalúzie úplne stiahnu, aby pasívne vykurovanie pomohlo ušetriť značné náklady na vykurovanie.

Nakoniec môžete žalúzie spárovať so špecifickými mobilnými telefónmi. Dom potom napríklad vie, kedy je syn doma (jeho mobilný telefón), a ovláda žalúzie spoločných priestorov domu, ale aj žalúzie jeho izby podľa vopred definovaných pravidiel.

Automatická brána a garážové dvere

Výkonná možnosť geolokalizácie funguje napríklad aj pre vstupnú bránu a garážové dvere. Príchod domov. Kúsok od domu systém zachytí môj prichádzajúci mobilný telefón. Na hodinkách sa mi zobrazí výzva s otázkou, či chcem otvoriť príjazdovú bránu a garážovú bránu. A keď príde moja manželka, ponúkne sa jej, samozrejme, jej brána – kombinácia, ktorú používa.

Zabezpečenie

Bezpečnostné funkcie nepatria k tým, ktoré budete využívať každý deň. Napriek tomu sú to funkcie, ktoré si do svojho domu určite dáte. Prinesú vám pokoj na duši. A možno vám v budúcnosti ušetria aj nejaké škody.

V kúpeľniach a všade tam, kde hrozí riziko zaplavenia, odporúčam snímač zaplavenia. V ES ho tiež pripájame priamo na hlavný uzáver vody. Ak by teda napríklad došlo k havárii práčky, snímač zistí vodu a automaticky dá signál motoru na vypnutie vody.

Detektory dymu napojené na alarm sú dnes už v podstate štandardom v každom dome. Napriek tomu ich pre úplnosť spomeniem tiež.

Inteligenciu vyrieši aj váš takzvaný EZS, teda bezpečnostný systém proti neoprávnenému vniknutiu. Vďaka nemu máte veľkú možnosť reagovať na narušenie. Na váš mobilný telefón sa odošle správa vám aj vašim susedom. Spustenie sirény. Alarmové blikanie všetkých svetiel. A mnoho ďalších akcií podľa vášho uváženia.

Zámok

„Nemysleli sme si, aké to bude skvelé.“ Toto je najčastejšia reakcia klientov na možnosť diaľkovo ovládaných zámkov. Keď túto funkciu vyskúšate, už vás nebudú trápiť kľúče. Používam niekoľko domov naraz. Do každého z nich vstupujem pomocou čítačky odtlačkov prstov alebo NFT čipu v mobilnom telefóne. Jednoduché, rýchle. Môj mobilný telefón ma identifikuje pomocou rozpoznávania tváre, takže ak chce cudzí človek použiť môj mobilný telefón, do domu sa nedostane.

Ak potrebujem otvoriť dvere deťom, ktoré si zabudli kľúč, môžem zámok otvoriť na diaľku. Keď mám návštevu, môžem ju otvoriť na diaľku. Alebo napríklad môžem otvoriť bránu, keď mi privezú potraviny z Rohlíka a ja sa zdržím.

Posledný odišiel

Veľmi praktická funkcia. Posledný vypínač v dome prepne dom do bezpečnostného režimu: odpojia sa tak všetky zásuvky, ktoré sa dajú odpojiť. Teda všetky tie žehličky, kulmy a iné, ku ktorým sa vraciate po tom, čo si poviete: „Neviem, či som nenechala zapnutú žehličku…“ A áno, kvôli rybám neodpájame mrazničku ani klimatizáciu.

Dom môže preventívne vypnúť hlavný prívod vody. Pokiaľ nie ste zvyknutí prať, keď ste preč.

Vypne všetky svetlá. To bol v našej rodine vždy problém. 🙂 Takže chvála domu za to, že si sám vypína svetlá!

Zapne EZS, bezpečnostný systém domu.

Po malom časovom oneskorení uzamkne aj zámok domu a zámok brány. Pretože brána zostáva odomknutá pre susedov po celý čas, keď sme inak doma.

Stiahne žalúzie do jednotného nastaveného režimu. Ten sa mení podľa ročného obdobia. Pri bežnom používaní si všetci nastavujeme žalúzie v každej miestnosti podľa svojich potrieb. Je príjemné, ak sa vzhľad v celom dome zjednotí v čase, keď odchádzame. Toto zjednotenie môže byť spojené aj s tlačidlom posledného odchodu.

Ak chcete byť čo najúspornejší, môžete s týmto tlačidlom spárovať aj stiahnutie hlavíc podlahového vykurovania. Váš dom sa teda prestane vykurovať, keď odíde posledný. Tým, že má dlhú zotrvačnosť, nebude sa ochladzovať až do popoludnia.

Ak sa rozhodnete pre Apple Home, potom môžete tento posledný spínač opäť nahradiť geolokáciou vašich mobilných telefónov. To v prípade, že všetci v domácnosti používajú telefón Apple. Potom dom sám spozná, kedy už v dome nie sú žiadne mobily, a sám vykoná automatické funkcie.

Svetelné scény

Automatizáciou, ktorá je najviac viditeľná a hojne využívaná, sú rôzne prednastavené svetelné scény. Venujte pozornosť svetlám vo vašom dome. Čoskoro im budem venovať celý Blog.

Najmenej inteligencie, s ktorou sa stretnete, aj keď je veľmi užitočná, je jednoduchý priestorový senzor a automatické osvetlenie pri vstupe do priestoru. Chodby, toalety, kúpeľne, technické miestnosti – to všetko sú miesta, kde vypínače vôbec nepotrebujete. Chcete, aby svetlo samo reagovalo na vašu potrebu.

Ak sa vaše svetlo zapína automaticky, pamätáte si rôzne potreby počas dňa a noci. Je praktické naučiť váš dom, aby sa v noci zapínalo len veľmi tlmené nočné svetlo. Na druhej strane, počas dňa svietiš hlavným svetlom. Nastavenie takejto automatizácie je veľmi jednoduché. Pri inštalácii musíte len pamätať na viacero typov svetiel.

Podobne zvoľte rôzne typy a rôznu intenzitu svetiel vo všetkých obytných miestnostiach. Rôzne svetlá vám potom umožnia formovať atmosféru vášho domu. Uvediem niekoľko najpoužívanejších svetelných scén:

Domáca scéna. Hlavné svetlo nad jedálenským stolom beží na plný jas. Deti píšu domáce úlohy alebo rozprávajú, čo sa stalo v škole. Tento blog píšem pre vás. Žena varí večeru. Všetci sme spolu. Spoločne sa venujeme svojim povinnostiam namiesto toho, aby sme boli každý niekde sám.

Scéna s jedlom. Stále používame hlavné svetlo nad jedálenským stolom, ale s menším výkonom. Na tento účel sa zapínajú záhradné svetlá a lampy v obývačke. Nižšia intenzita svetla vytvára náladu na upokojujúce a slávnostné chvíle spoločného stolovania. V našom dome ju často sprevádza horiaca sviečka.

Scéna vo večerných hodinách. Hlavné svetlo je úplne vypnuté. Lampy na policiach, na komode, stojaca lampa a záhradné zostávajú. Atmosféra nás vedie k uvoľneniu a rozhovorom.

Scéna pri televízore. Osobne ju nepoužívam, ale u klientov ju vždy nastavujem. Záhrada je teda vypnutá. Svetlá sú len na nízky výkon.

Scéna pri krbe. Tá je na druhej strane moja obľúbená. Hlavné svetlo je vypnuté, lampy na najnižší výkon, vo vnútri domu takmer vypnuté. Záhrada je osvetlená. Krb horí. Fľaša vína. Deti spia. Len ja, moja žena…

Scéna spánku. Všetky svetlá sú zhasnuté. Záhrada je vypnutá. Svieti len niekoľko maličkých nočných svetiel pri zemi (každé tretie) na chodbe, na schodoch a v kuchyni. Len základné orientačné svetlá. Dom potom reaguje na pohyb. Takže ak priestorový senzor zaregistruje pochybnosti, zapne zvyšné nočné svetlá pri poschodí a vždy konkrétnu trasu. Zo spálne na toaletu. Zo spálne do kuchyne. Z detskej izby do detskej kúpeľne. Zo spálne do detskej izby.

Nočné svetlá svietia extrémne nízkou intenzitou. Nerušia spiacu časť rodiny. Dobre však poslúžia na ceste k bezsennému putovaniu po dome.

Ak navyše používate Apple Home, váš dom sa naučí vaše zvyky. To zahŕňa aj to, kedy zapnete akú scénu. A neskôr vám ponúkne správnu scénu, ktorú zapnete v správnom čase. Napríklad na vaše hodinky alebo telefón. Ak potrebujete zapnúť scénu v neobvyklom čase, potom to môžete jednoducho urobiť v nastavených scénach na telefóne. Alebo najjednoduchšie jednoduchým hlasovým príkazom do reproduktora. Dúfajme, že už čoskoro aj v angličtine.

Hudba

Mnohé inteligentné systémy ponúkajú aj možnosť zabudovaných reproduktorov a prehrávania hudby po celom dome. Väčšinou ide o pomerne drahé riešenia. A niekedy sú tieto riešenia v dnešnej dobe technologicky úplne mimo reality.

Tu odporúčam orientovať sa opäť podľa protokolu od spoločnosti Apple (AirPlay) a používať jej reproduktory. Získate neporovnateľne lepšiu kvalitu za zlomok ceny a s vesmírne lepším používateľským zážitkom.

Vďaka tejto skvelej technológii sa hudba stala neoddeliteľnou súčasťou môjho dňa. Ráno ma doma budí prehrávanie niektorých z mojich obľúbených playlistov. Neskôr si z domu prepnem na spravodajské podcasty, ktoré si samé nájdu cestu do môjho auta. V práci si nasadím slúchadlá a pracujem so svojou obľúbenou hudbou, ktorá sa neskôr večer opäť prenesie najprv do auta a neskôr do domu.

Úžasne funkčné, jednoduché a prakticky zadarmo. Funkcie, na ktoré sa Apple zameriava, môže zdokonaľovať neustálym zlepšovaním. Neustále zlepšovanie je hlavnou výhodou toho, že si zaobstaráte systém od spoločnosti Apple. Na rozdiel od systémov na jedno použitie, ktoré sa nainštalujú dnes a budú rovnaké aj po rokoch.

Nastavenie izbovej teploty

A inteligencia predposledná, technicky kontroverzná. Ide o možnosť regulovať teplotu v jednotlivých miestnostiach. Každá miestnosť má svoju vlastnú správnu teplotu. Takže chcete inú teplotu v kúpeľni a inú v spálni. Ako technik viem, že správnym riešením je riadiť túto jednu správnu teplotu trvalo v skrini podlahového vykurovania. Podlahové vykurovanie má svoju vlastnú zotrvačnosť. Takže ak teraz urobíte zmenu, bude trvať možno hodinu alebo dve, kým sa prejaví. Preto je správne vykurovať stále na jednu cieľovú teplotu a nie je potrebná funkcia na nastavenie teploty v miestnosti podľa vašej pocitovej teploty.

Ako používateľ viem, že moja rodina a moji klienti si radi nastavujú teplotu v miestnosti. Ďalšou funkciou vašej inteligentnej domácnosti potom môže byť jednoduché nastavenie teploty v celom dome, vo vybraných častiach domu alebo dokonca len v jednej z vašich izieb.

A opäť môžete vykonať úpravy na svojom telefóne, keď pocítite potrebu inej teploty. Teplotu môžete ovládať na diaľku, napríklad keď sa vrátite domov zo zimnej dovolenky. A môžete tiež vytvoriť chladné automatické správanie. Napríklad:

Keď vaša dcéra Andulka (jej mobilný telefón) odíde, prestaňte vykurovať detskú izbu. Popoludní o 15:00 hod. opäť zapnite kúrenie. Alebo keď sa jej mobilný telefón nachádza v okruhu 2 km od domu.

Keď odíde posledný člen rodiny (jeho mobil), prestaňte vykurovať spoločné priestory. Keď príde prvý člen rodiny, začnite vykurovať spoločné priestory.

O 18:00 začnite vykurovať spálňu.

A mnoho ďalších.

Celý život budete vymýšľať a pridávať funkcie. A môžete ich dokonca pridávať sami, bez toho, aby ste museli volať technika a programátora dodávateľskej firmy. Jednoduchosť Apple Home vás totiž robí úplne nezávislými.

Toľko dnes pomerne dlhý Blog o inteligencii vášho budúceho domova. Vyskúšal som veľa slepých uličiek, aby ste sa VY mohli vydať rovno tou správnou. 🙂 Prajem vám, aby vám bývanie v dome prinášalo šťastný život a inteligencia domu tomu napomáha.

David Mencl