„Mám vykurovať plynom alebo tepelným čerpadlom?“ Pochopiteľne jednoduchá otázka, na ktorú však prekvapivo počujete úplne protichodné odpovede. Ako je možné, že sa rôzni odborníci úplne nezhodujú v tom, čím je lepšie vykurovať ? A ktoré vykurovacie zariadenie si vybrať ? Práve o tom je tento blog.

Poďme sa zamyslieť komplexne

Vždy sa usmievam, keď čítam čiernobiele rady typu: „Vždy čerpadlo. / Vždy plyn.“ V skutočnosti to nie je také jednoduché. Existuje veľa premenných, ktoré treba zvážiť, aby ste sa mohli správne rozhodnúť. Ak chcete urobiť dobré rozhodnutie, vždy musíte zvážiť:

– aktuálnu cenu plynu

– predpokladanú cenu plynu za niekoľko rokov

– aktuálnu cenu elektriny

– predpokladanú budúcu cenu elektriny

– obstarávacie náklady a účinnosť jednotlivých zdrojov tepla. Teda cena plynového kotla a cena tepelného čerpadla.

– životnosť každého zariadenia

– cena plynovej prípojky

– množstvo tepla, ktoré dom potrebuje

Výrazná zmena ktorejkoľvek z týchto položiek zmení celkovú perspektívu rozhodnutia, či vykurovať plynom alebo čerpadlom.

Podmienky sa menia

Podmienky sa stále menia. Aj preto sa odborníci tak ťažko zhodujú. Niektorí si vytvorili svoj názor pred piatimi rokmi a zmeny si neuvedomujú. Iní predpokladajú výrazné zmeny premenných v budúcnosti a svoje dnešné odporúčania vzťahujú na tieto budúce zmeny.

Pred pätnástimi rokmi bolo všetko jasné. Používali sa len tepelné čerpadlá s drahými vrtnými výmenníkmi tepla alebo zemnými kolektormi. Náklady na obstaranie takéhoto čerpadla boli obrovské, a tak sa v drvivej väčšine prípadov uprednostňovalo vykurovanie plynom.

Aj pred šiestimi rokmi bolo všetko jasné. Tepelné čerpadlá vzduch/voda prešli obrovským technologickým vývojom. Zrazu mohli vykurovať aj pri teplotách pod bodom mrazu. Neboli potrebné drahé vrty. Barel ropy stál 120 dolárov. Plyn bol drahý, jadrové elektrárne vyrábali veľa elektriny. Pred šiestimi rokmi bolo jasnou voľbou tepelné čerpadlo.

A potom Nemci začali zatvárať jadrové elektrárne. Ostatné krajiny majú problémy s výstavbou nových jadrových blokov. Alternatívne zdroje majú kolísavý výkon. Elektrická energia sa stáva vzácnou. Američania začali ťažiť bridlicový plyn a barel ropy sa predáva za 30 namiesto 120 dolárov. Plyn sa stal lacnejším. Domy sú moderné a nízko-energetické. Potrebujú tretinu tepla ako pred desiatimi rokmi.

Takže karty sa opäť zamiešali.

Rady, ktoré boli správne pred pätnástimi rokmi, prestali platiť pred šiestimi rokmi. A tá, ktorá platila pred šiestimi rokmi, dnes už neplatí úplne. To, čo vám vypočítam dnes, nemusí nevyhnutne platiť o ďalších päť rokov. A to je prvý dôležitý bod, ktorý si treba zapamätať.

Rozdiel je v súčasnosti malý

Plyn zlacnel. Rozdiel v nákladoch na vykurovanie plynom alebo čerpadlom je v súčasnosti malý. Moderné domy tiež potrebujú podstatne menej tepla, čo opäť znižuje rozdiel v celkových nákladoch.

Ak neberieme do úvahy obstarávacie náklady v prvom kroku, potom vykurovanie 5+1 poschodového domu (Blanka 3) plynom stojí 537,- EUR ročne. Vykurovať ten istý dom tepelným čerpadlom stojí 277,- EUR spotreba elektrickej energie + 192,- EUR za rezerváciu výkonu t.j. poplatok za 25A istič.

Teda vrátane nákladov na istič je tepelné čerpadlo lacnejšie len o 68,- EUR ročne.

* Ceny plynu a elektriny sa v rôznych častiach Českej republiky mierne líšia a tiež podľa typu zmluvy. Rozdiely sú však malé a nemenia základnú myšlienku.

Čarovanie s nákladmi na ističe

Práve zahrnutím alebo nezahrnutím nákladov na istič mnohí odborníci vytvárajú to správne „porovnávacie kúzlo“. Tí, ktorí chcú vytvoriť čo najpriaznivejšie porovnanie plynu, jednoducho zahrnú istič do nákladov na spotrebovanú elektrinu. Takéto analýzy sa zvyčajne začínajú vetou: „Vezmite si ročný účet za elektrinu….“.

Pohľad na reálny svet je trochu komplikovanejší. Či už vykurujete tepelným čerpadlom, alebo, naopak, nie, do domu vám tečie elektrina. Takže v každom prípade zaplatíte nejaký rezervačný poplatok (za istič). Pri inteligentnej elektroinštalácii si môžete nastaviť odpojenie a pripojenie rôznych zariadení podľa priority, a tak nie je potrebné navýšiť istič pridaním tepelného čerpadla a platiť tak väčší poplatok za pripojenie.

Je preto spravodlivé, aby sa poplatok za rezerváciu pripojenia nekalkuloval do porovnania nákladov. Potom čisto v nákladoch na energie je tepelné čerpadlo lacnejšie o 260,- EUR ročne.

Je rozdiel 260,- EUR ročne dostatočný na rozhodnutie?

Je ročný rozdiel 260,- EUR dostatočný na rozhodnutie vykurovať tepelným čerpadlom? Vo väčšine prípadov nie je. Technická a morálna životnosť plynového kotla a tepelného čerpadla bude približne 20 rokov. Aj po 20 rokoch budú obe zariadenia fungovať. V tom čase však už budú existovať nové a oveľa lepšie technológie. Ďalšia údržba týchto zariadení preto už nebude mať zmysel.

V prípade 5+1 poschodového domu ušetrí tepelné čerpadlo počas 20-ročnej morálnej životnosti 5200,- EUR. To znamená, že ušetrí presne toľko, o koľko je tepelné čerpadlo drahšie ako jednoduchý plynový kotol.

Medzi plynovým vykurovaním a tepelným čerpadlom teda existuje prekvapivá rovnováha. Rozhodujúce sú však iné faktory.

Krátka budúcnosť je priaznivá pre plyn, dlhá pre elektrinu

Myslím si, že za sedem rokov bude situácia priaznivejšia pre plyn. V USA sa technológia ťažby bridlicového plynu neustále zlepšuje. Americký kongres zvažuje zrušenie zákazu vývozu plynu mimo USA. To sú vplyvy, ktoré by sa mohli prejaviť už v budúcom roku. Možnosti hlbinnej ťažby na nórskych poliach sa zlepšujú. Preto nie je dôvod na veľký nárast ceny plynu.

Elektrina potrebuje vyriešiť technológiu skladovania vo veľkých batériách. Táto technológia je relatívne blízko. Napriek tomu nepredpokladám jej masové nasadenie skôr ako o päť rokov. Potom sa uvoľnia masívne možnosti alternatívnej energie a v energetike sa začnú diať veľké veci. Všetko však potrebuje svoj čas.

Ako teda? 🙂

Ako sa teda rozhodnúť? Aký spôsob vykurovania si vybrať ? Je tu ešte jedna posledná premenná, ktorá súvisí len s vaším pozemkom. Touto premennou sú náklady na vybudovanie plynovej prípojky. Niektorí ľudia majú plyn na päte pozemku, a teda lacnú možnosť pripojenia. Iní musia vŕtať pod cestou prvej triedy alebo viesť plynovú prípojku 200 metrov ďaleko. Ak sú náklady na teplo v súčasnosti veľmi podobné, rozdiel je v cene, ktorú zaplatíte za plynovú prípojku.

Ak máte plynovú prípojku ďaleko, máte jednoduché rozhodovanie. Plynová prípojka s dĺžkou 1 m stojí približne 44,- EUR. Ak teda vediete plyn ďalej ako 50 m, misky váh sa začínajú nakláňať na stranu tepelného čerpadla.

Ak máte plynovú prípojku ďalej, má zmysel na tejto investícii úplne ušetriť a investovať radšej do tepelného čerpadla.

Ak máte plyn na hranici pozemku, potom je vaše uvažovanie zložitejšie. Teplo z tepelného čerpadla bude o niečo lacnejšie. Úspora však zaplatí len drahšiu cenu čerpadla. Ak teda máte plyn na hranici pozemku, potom je pre vás v súčasnosti ekonomicky výhodnejšie používať na vykurovanie plynový kotol.

Ak máte radi vysoké teploty . Všetky predchádzajúce výpočty sú vypočítané na štandardnú teplotu v miestnosti 24 °C. Ak máte radi výrazne vyššie teploty, potom sa výhodnosť tepelného čerpadla zvýši.

Ak máte energeticky náročný dom V prospech tepelného čerpadla hovorí aj to, ak si vyberiete dom s vysokou potrebou tepla. To znamená veľký dom alebo dom postavený neefektívnou technológiou. Aj v týchto prípadoch sa zvýši účinnosť tepelného čerpadla oproti plynu.

Pripravenosť na zmenu

Zmenia sa podmienky ? Áno, určite sa zmenia. Preto je naša rada otvorená týmto zmenám. Ak sa dnes rozhodnete vykurovať plynom, uistite sa, že máte vo svojom dome všetko pripravené na budúcu jednoduchú inštaláciu tepelného čerpadla. Teda pripravte prestupy studeného potrubia, pripravte elektrické rozvody a použite vykurovací systém vhodný pre tepelné čerpadlo. Napríklad podlahové vykurovanie. Výmena je potom pre vás otázkou dvoch hodín. Ak sa rozhodnete vykurovať tepelným čerpadlom, mali by ste už neskôr počítať s využitím fotovoltiky na streche. Vyhraďte si miesto v skrini, pripravte kábel a priestor pre batériu a menič. Za tri hodiny potom môžete jednoducho a čisto pridať fotovoltický systém pre celý dom.

Či už sa dnes rozhodnete pre plyn alebo čerpadlo, nechajte si otvorenú cestu pre zmenu, ak sa zmenia podmienky. Tieto prípravy sú ekonomicky a technicky jednoduché. Prípadné zmeny vás potom nechajú pokojnými.

A posledná a najdôležitejšia rada. Nezabudnite si postaviť nízkoenergetický dom. Je úplne jedno, či máte teplo o niečo lacnejšie čerpadlom alebo plynom. Dôležité je, aby potreboval päťkrát menej tepla ako bežný dom. 🙂 Práve v tom spočíva najväčšia úspora.

David Mencl