Skutočné šťastie v živote neprináša veľký balík peňazí. Poznám príliš veľa veľmi bohatých ľudí, ktorí na to nie sú ani trochu šťastní. Šťastie nespočíva ani v tom, že sa raz za čas tešíme z veľkých vecí, ktoré nám prídu do cesty. Skutočné šťastie pramení zo vzťahov okolo nás, zmysluplnej práce a rieky malých radostí, ktoré nám každý deň obmývajú členky. Dnes si teda povieme o tom, ako urobiť z kúpeľne šťastnú kúpeľňu.

Malé, každý deň sa opakujúce radosti sa stávajú základným kameňom veľkého skutočného šťastia. A kúpeľňa je na začiatku, ale aj na konci každého nášho dňa. Ak vám kúpeľňa dokáže každé ráno urobiť malú radosť, potom vás naštartuje na cestu celého dňa. Ak do dňa vstúpite s radosťou, je veľká pravdepodobnosť, že po jednej radosti začnú nasledovať ďalšie radosti. Takže to, aby sa kúpeľňa stala miestom prvej radosti každého dňa, je to, o čo nám ide.

Šťastný dom

Domy staviam už tridsať rokov. Postavil som tisíce domov pre svojich klientov a mnoho domov pre seba a svoju rodinu. Vždy ma hnala túžba po poznaní a porozumení. Preto o bývaní veľa premýšľam a skúšam na sebe aj netradičné veci, ktoré by sa iní báli vyskúšať. Dnes sú moje skúsenosti s domami a bývaním naozaj veľké. Dosť možno najväčšie v krajine. A o niektoré z týchto skúseností som sa rozhodol podeliť aj s vami. Aby aj váš dom bol šťastným domom. O skúsenostiach, ako si postaviť dom čo najlepšie, je tento seriál blogov.

Vlastná kúpeľňa rodičov

Jednou z prvých rád, ktoré vám ponúknem, je vlastná vaňa rodičov. Vyskúšal som si to na sebe a svoj dom by som si inak nepostavil. V šťastnom dome fungujú vzťahy. A ak majú vzťahy dlhodobo fungovať, je dobré, ak funguje intimita. A možnosť mať vlastnú rodičovskú kúpeľňu, spojenú so spálňou, kde sa nestretávate s deťmi, je dobrá pre intimitu, vzťah a šťastie.

S pribúdajúcim vekom nám ubúdajú sily. A ako starneme, menia sa aj zvyky. A intimita už nie je záležitosťou noci, keď malé deti spia. Mnohé páry zistili, že intimita ráno prináša viac radosti. A je príjemné, keď sa nemusíte s deťmi predtým stretnúť v kúpeľni. Najmä keď sú deti už dávno preč a sú skôr v puberte.

Takže vlastná kúpeľ vám poskytne viac súkromia, viac možností a viac chuti. To všetko má zmysel pre váš vzťah, a teda aj pre vaše šťastie.

Oddeľte hygienu od relaxácie

Na rannú a večernú hygienu používam veľkú sprchu. Potom používam vaňu, keď sa potrebujem uvoľniť, načerpať energiu. Vaňa je zvyčajne umiestnená v kúpeľni. Je to tradičné riešenie. A zároveň to nie je najlepšie možné riešenie.

Kúpeľňa je zvyčajne malý, veľmi účelný priestor. Na to, aby ste si ľahli do vane a dokonale sa uvoľnili, je príliš malá, príliš účelová. Navyše, keď si ľahnete do vane na relaxačný kúpeľ, zablokujete vaňu na hodinu z prevádzky.

Mojou druhou radou je oddeliť hygienu a relaxáciu. Urobte z kúpeľne miesto hygieny. Na relaxáciu si nájdite vhodnejšie miesto. Nebojte sa umiestniť vaňu mimo kúpeľne.

Spálňa je skvelým miestom na umiestnenie vane. Spálňa je najmenej využívanou miestnosťou v dome. Deti využívajú svoje detské izby vo veľkej miere aj mimo spánku. Najmä v období ich dospievania. Obývacia izba, kuchyňa, všetko je rušné. Len spálňa je zabudnutá a celý deň nevyužívaná. Ak spálňu trochu zväčšíte, získate nečakané a skvelé miesto na kúpeľ a relaxačné kúpanie.

Ležanie vo vani vo veľkej miestnosti je úplne iná energia a zážitok. Lepšie sa uvoľníte. Ešte oveľa lepšia relaxácia. Väčšia miestnosť má neporovnateľne lepšiu akustiku. Na počúvanie hudby a rozhovory s partnerom. A je naozaj čarovné, keď jedna z mojich krásnych žien leží vo vani a ja ležím na posteli vedľa nej, rozprávame sa a popíjame víno. Po náročnom dni máme čas byť spolu. Bolo by to dosť ťažké, keby sa vaňa nachádzala v malej kúpeľni.

Vaňa v spálni dostala ďalšiu funkciu. Relaxácia vo vani sa tak stáva oveľa častejšou. Takže sa zvýši účet za teplú vodu. Ale to vyriešime v ďalšej kapitole, kde všetku teplú vodu ohrejeme zadarmo pomocou malého fotovoltického systému. Deti si vystačia so sprchou v kúpeľni. A ak zatúžia po kúpeli dvakrát do roka, požičiate im ten svoj v spálni. Budú používať vaňu, keď vy nebudete používať spálňu. Navyše to bude naozaj jedinečné využitie.

Umiestnenie vane do spálne je netradičné riešenie. Vyskúšal som to na sebe a neurobil by som to inak. Niekedy netradičné riešenia fungujú prekvapivo oveľa lepšie ako tie tradičné. 🙂 A toto riešenie vám prinesie veľa radosti a šťastia. Výrazne zlepší váš pocit uvoľnenia vo vani. A otvorí vám možnosť príjemne stráviť čas s partnerom. To je to, na čom záleží.

Doprajte si veľkú sprchu

Ak umiestnite vaňu mimo kúpeľne, potom vám ľahko zostane miesto na väčšiu sprchu. A možnosť nebyť zavretý v malej sprche vám každé ráno prinesie viac radosti. Najmä ak ste veľký burčiak.

Sám používam sprchový kút s rozmermi 1,2 x 1,2 m. To je sprcha, v ktorej sa necítim ani trochu stiesnene. Cítim sa v ňom pohodlne, a teda opäť radostne. A príjemný pocit ráno dáva dobrú šancu na šťastný deň.

Do takto veľkého sprchovacieho kúta sa zmestíte obaja s partnerom. A to sa môže niekedy hodiť. Napríklad keď sa ráno obaja ponáhľate do práce. Napríklad. 🙂 Ak používate väčší sprchový kút, myslite na vzdialenosť sprchovej hlavice od steny. Štandardné sprchové hlavice sú zvyčajne vzdialené 12 palcov od inštalačnej steny. Tým by sa však negovali výhody vášho veľkého sprchového kúta. Keď by ste sa chceli postaviť pod prúd vody, stále by ste boli prilepení k inštalačnej stene. A to je jednoducho to, čo v sprche chcete. Preto odporúčam použiť stropný vývod a vzdialenosť 30 – 40 cm.

Rodičovská kúpeľňa spojená so šatňou

Aj tento nápad som si teda musel najprv vyskúšať na sebe, kým som si mohol vytvoriť jasný názor. A funguje to prekvapivo dobre.

Hodí sa len do druhej kúpeľne, typicky do rodičovskej vane. Predstavte si, že spojíte dva malé priestory do jedného väčšieho a priestrannejšieho. V tomto prípade spojíte šatňu s vaňou. V podstate umiestnite veľký sprchovací kút a umývadlo do šatne. 🙂 Pri tomto riešení je dôležité poznamenať, že musíte oddeliť toaletu od vane. Predpokladajte teda samostatnú toaletu v spálni v blízkosti. Ale zároveň oddelenú.

Sprcha v šatni funguje. Mala som chvíľu obavy z vlhkosti zo sprchy a oblečenia. Potom sme si však spomenuli na radu môjho krajčíra, aby som oblek každý deň vešala do kúpeľne. Oblečenie privíta trochu zvýšenú vlhkosť. Spojíte dva malé priestory a získate jeden väčší, v ktorom sa môžete cítiť opäť oveľa lepšie.

Ak to pozemok dovoľuje, dajte si veľké okno.

Výbornou skúsenosťou, a preto je mojou ďalšou radou, je mať v kúpeľni veľké okno. Veľké okno dodá kúpeľni úplne inú energiu. A opäť, nie je nič lepšie ako sa ráno zobudiť do kúpeľne zaliatej vychádzajúcim slnkom.

Okno v kúpeľni ide tak trochu proti povahe väčšiny ľudí. Bez racionálneho uvažovania máme tendenciu byť vo svojich domovoch dobre ukrytí. Niektorí svoju nahotu skrývajú, akoby to bolo najväčšie tajomstvo na svete. Racionálne však nie je.

Veľké okno nie je v kúpeľni vhodné, ak bude kúpeľňa orientovaná na rušnú ulicu a nie je možné zatieniť ho trvalou zeleňou. Ak však máte možnosť pomôcť si záhradou a dopriať si výhľad z veľkého okna do záhrady, kde vás záhrada zasa bude chrániť pred zvedavými susedmi, je to skvelá cesta. Aj za cenu toho, že sused z času na čas zahliadne holý členok, sa to oplatí.

Niekedy bez rozmýšľania robíme „tradičné“ veci a ochudobňujeme sa o malé radosti. A kúpeľňa s veľkým oknom je radosť, to mi verte.

Tu je praktická myšlienka. Ak si pred to veľké okno postavíte umývadlo, môžete si umývať zuby a pritom sa kochať krásnym výhľadom do záhrady. Bude vám chýbať zrkadlo na holenie a líčenie. Takže zrkadlo treba vyriešiť niekde v okolitom nábytku.

Keď si umývate zuby a užívate si výhľad na krásnu záhradu, ste priamo v prúde malých každodenných radostí, ktoré vám umývajú členky a ktoré vás dlhodobo robia šťastnými.

Inteligentné sklo

Inteligentné sklo môže byť pre vás zaujímavou vychytávkou. Ide o sklo, ktoré prepínate z priehľadného na nepriehľadné. Tomu budem neskôr venovať samostatnú kapitolu. Je to však skvelé do kúpeľne.

Môžete si ho predstaviť ako súčasť steny medzi sprchovacím kútom a spálňou. Keď sa vám priehľadnosť zapáči, sklo zostane úplne priehľadné. Naopak, keď potrebujete súkromie v sprche, jedným kliknutím sa stane úplne nepriehľadným.

Tento typ skla možno použiť na celé priečky v dome. Alebo napríklad na to veľké okno v kúpeľni. Umožňuje zväčšiť priestor pomocou priehľadnosti a zároveň prináša súkromie, keď ho potrebujete.

Štandardné priehľadné sklo

A tu s vypnutou priehľadnosťou.

Pisoár, ak máte veľa chlapcov

Ak ste rodina s výraznou prevahou veľkých aj malých žien, túto časť preskočte. Ak ste však rodina s povedzme tromi chlapcami. (My muži zostávame chlapcami aj v neskoršom veku), potom je pre vás téma pisoára aktuálna.

Ak už pisoár v dome riešite, vždy tak urobte spôsobom, ktorý nie je nepríjemný pre ženy žijúce v dome. To znamená v malej samostatnej miestnosti alebo na jednom záchode, ale oddelene, aby neprekážal ženám. Dobré usporiadanie a nepriehľadná sklenená zástena vytvoria pohodlné riešenie. Rozhodne sa vyhnite inštaláciám, kde žena sedí na toalete a pisoár má v úrovni hlavy. Brrr.

Z pohľadu muža je riešenie pisoára absolútne senzačné. Vrelo ho odporúčam. Bude to ďalšia malá radosť, keď si budete opäť umývať členky. ….. .

Bidet a toalety v kombinácii s bidetom

Každý to máme inak. Kto ho nevyskúšal, určite si ho nenechá ujsť. Pre mňa je však bidet dôležitou súčasťou toalety a hygieny. Samostatný bidet je tak trochu plytvanie miestom. Najmä keď sme pred časom písali aj o samostatnom pisoári. Riešením je teda kombinovaný záchod a bidet.

Vyskúšal som ich už veľa. Dokonca aj veľmi drahé a nikdy som nebol úplne spokojný. Ťažko sa ovládajú. Diaľkové ovládanie, ktoré sa vždy povaľovalo. Komplikovaný mechanizmus poruchy. Jednoducho to nebolo vždy to pravé, a tak som pre seba uprednostnil jednoduchý samostatný bidet stojaci vedľa toalety.

Až keď som dostal tip od Mateja Syrového, dostal som tento druh misy kombinovanej s bidetom. A tu prvýkrát môžem napísať heuréka, to je ono. Riešenie je pomerne lacné. V Ekonomkách máme toto kombinované WC s príplatkom 240,- EUR k bežnému WC. Takže riešenie je absolútne cenovo dostupné. Zároveň je ovládací mechanizmus jednoduchý a umývací mechanizmus spoľahlivý. Rozlišuje rozdielne potreby žien a mužov. Ak teda nie je priestor na samostatný bidet, táto voľba sa nedotkne zlého. 🙂

Predajca keramiky nie je na to, aby vám dobre poradil

Na záver jeden praktický pohľad. V podstate platí to isté pre všetkých veľkých predajcov obkladačiek v krajine: Majú úplne odlišné marže na rôzne výrobky. Na materiály vyrobené v Českej republike, ktoré majú všetci, je marža predajcu veľmi malá, okolo 15 %. Na vybraných materiáloch majú maržu aj 500 %.

Predajcovia, technici a všetci, ktorí pre vás pracujú u predajcu obkladačiek, sú platení podľa marží. Ak vám predajú materiál s nízkou maržou, nedostanú prakticky nič. Na druhej strane, ak vám predajú obkladačku vo vedľajšej kóji s mega maržou, dostanú zaplatené veľa.

Je to nešikovné skreslenie systému odmeňovania. Čo nevyhnutne vedie k jednej veci. Od predajcu nikdy neočakávajte dobrú radu. Neočakávajte od nich, že vám dajú dobrú radu za skvelú cenu. Nevyhnutne a bez výnimky sa odporúčania budú týkať materiálu, pri ktorom je marža vysoká. A bohužiaľ, vysoká marža často znamená vysokú cenu a podpriemernú kvalitu. To je taký veľký problém, že nás v spoločnosti ES prinútil vytvoriť vlastné kúpeľne, aby sme našich klientov od tohto problému uchránili.

To je pre dnešok všetko. Tento kúpeľňový blog navštívte opäť čoskoro. Nájdete tu aktuálne informácie o skúsenostiach s masážnou sprchou. A neskôr aj skúsenosti a návod na relaxačný kúpeľ v záhrade. Pretože on taký relax v lete vo vani pod hviezdami bude mať niečo do seba. 🙂

Ďalší zo série článkov Šťastný dom už čoskoro. Na webovej stránke ES a na mojom blogu.

Prajem vám, nech vám niektorá z mojich skúseností pomôže urobiť z vášho domu Šťastný dom. Pretože ak si staviate dom pre seba, je nevyhnutné, aby vám tento dom prinášal čo najviac šťastia. 🙂

David Mencl