Nedávno som napísal blog o klimatizácii a bolo to úprimne jednoduché. Klimatizácia je v modernej domácnosti všeobecne zlá vec, preto ten jednoduchý Blog. Existuje niekoľko zásadných nevýhod, ktoré má rozvod klimatizácie spoločné s rozvodom rekuperácie. Písanie blogu o klimatizácii teda viedlo môjho čitateľa k logickej otázke: „A čo rekuperácia tepla ?“.

A to už nebude také jednoduché napísať. 🙂

Nečakajte úspory

Rekuperácia tepla sa v Českej republike predáva ako spôsob úspory nákladov. Každý predajca rekuperácie začne hovoriť o tom, koľko peňazí ušetríte. Dotačný program Zelená úsporám vyžaduje rekuperáciu a už zo samotného názvu, preto vyvoláva dojem, že rekuperáciou dáte svojim úsporám zelenú.

Vedzte teda, že sľubované úspory sú veľkým klamstvom. Rekuperácia vám žiadne peniaze neušetrí. Alebo presnejšie povedané, s rekuperáciou prirodzene ušetríte nejaké teplo. Ale žiaľ, táto úspora tepla prepočítaná na peniaze nezaplatí ani štvrtinu obstarávacích a prevádzkových nákladov. Ak by ste teda chceli rekuperáciou ušetriť peniaze, potom vedzte, že toto nie je správna cesta.

Počítanie

Vo svojom dome mám rekuperáciu tepla. Úprimne povedané, má to zmysel od začiatku novembra do konca marca. Týchto 6 mesiacov rekuperácia ušetrí časť tepla. Teplo vyrábam pomocou tepelného čerpadla, takže je to celkom lacné. Rekuperácia mi každý mesiac ušetrí asi 12,- EUR. Takže za 6 mesiacov 72,- EUR.

Samozrejme, rekuperácia beží aj počas jari a leta. Prináša iné výhody, ale neprináša žiadne úspory tepla.

Každý rok by ste mali vymeniť filtre v rekuperačnej jednotke za cca 160,- EUR (práca a materiál) a za ďalších cca 160,- EUR raz za dva roky nechať vyčistiť vzduchovody. Ide o odporúčanie výrobcu rekuperačnej jednotky. Samozrejme, k tomu musíme pripočítať spotrebu elektrickej energie na prevádzku vetrania a na ohrev vzduchu v mimoriadne chladných dňoch.

Ak sa budete riadiť odporúčaniami výrobcu, uvidíte, že ročné prevádzkové náklady sú dvojnásobne vyššie ako úspory.

Zámerne sa odchyľujem od odporúčaní výrobcu. Nekupujem nový filter každý rok, ale každé tri roky. A filter čistím každý rok dvakrát. Toto je funkčný a osvedčený spôsob prevádzkovania systému rekuperácie tepla. Pri mojom prístupe sa ročné prevádzkové náklady približne rovnajú úsporám. Ak rozpočítam obstarávacie náklady na 4800,- EUR, zhruba s 30-ročnou životnosťou, potom môžem konštatovať, že rekuperáciou nič neušetrím a každý rok som v mínuse 160,- EUR.

Existujú aj iné hodnoty

Úspora teda určite nevznikne rekuperáciou. Má teda zmysel uvažovať o rekuperácii ? Áno, oplatí. V našom živote sú aj iné hodnoty ako peniaze. Napríklad zdravie, pohoda a sviežosť. A práve tu má rekuperácia čo ponúknuť.

Logickým trendom v moderných domácnostiach sú malé spálne. S tým úplne súhlasím. Načo budovať veľký priestor v miestnosti, kde nie som celý deň a kde väčšinu času spíme. Prečo platiť väčšiu splátku hypotéky za veľký priestor spálne a prečo zbytočne vykurovať väčší priestor spálne. Teda, chápem malé spálne.

Lenže malá spálňa má v zime svoje riziká. V bežnej spálni s rozlohou 15 m2 dvaja ľudia, ktorí idú spať o 23:00, už len samotným dýchaním vytvárajú nebezpečnú koncentráciu oxidu uhličitého. O štvrtej ráno je táto koncentrácia už päťkrát vyššia, ako je zdravý stav organizmu. Dlhý pobyt v takomto vydychovanom vzduchu vedie u mnohých k pocitu únavy a bolestiam hlavy.

Ak ste v zime unavení a mrzutí, jednou z príčin je menej prirodzeného svetla a druhou môže byť zlý vzduch počas spánku.

S kvalitou vzduchu vám môže pomôcť rekuperácia. Pomalým tempom mení vzduch okolo vás zo zatuchnutého na čerstvý. Tým sa zabezpečí dobré prostredie okolo vás. Systém rekuperácie prospieva vášmu zdraviu, fyzickej a psychickej kondícii, a tým aj nálade. To sú skutočné hodnoty, pre ktoré sa oplatí o rekuperácii premýšľať.

Ako rekuperácia funguje

Predajcovia rekuperácie Vás vždy budú nútiť do centrálnych rozvodov. Funguje to tak, že v kúpeľni, na WC, v kuchyni jednotka nasáva vzduch. V rekuperačnej jednotke tento teplý použitý vzduch odovzdáva teplo lamelám výmenníkov tepla. A ohriate lamely výmenníka potom odovzdávajú teplo čerstvému vzduchu nasávanému zvonku a posielajú ho ďalej do spální a obývačky. Úspora tepla sa dosahuje práve tým, že čerstvý vzduch získava časť tepla z odpadového vzduchu z rebier výmenníka. To znamená, že studený vzduch z vonku sa nedostane úplne do domu.

Ak je vonku veľmi chladno, samotné teplo z výmenníka tepla by nestačilo. Preto môžu tieto centrálne rozvody ohrievať vzduch aj vo veľmi chladnom počasí pomocou elektrickej kazety, ktorá je pomerne drahá.

Variant centrálneho rozvodu s pohonnou jednotkou a elektrickým dohrevom vás vyjde približne na 4800,- EUR. Týmto spôsobom zabezpečíte dobré dôkladné vetranie celého domu. A ako sme už vysvetlili vyššie, úspora vám túto investíciu nikdy nezaplatí.

Lokálne jednotky

Predajcovia vám vždy budú vnucovať centrálnu jednotku. Ide o dôkladné riešenie, ktoré pokrýva celý dom a prináša predajcom väčšiu maržu. Sám používam centrálny rekuperačný systém. Nie som si však úplne istý, či je to najlepšie možné riešenie.

Ak už vieme, že rekuperácia rozhodne nie je o úspore peňazí, ale o kvalite vzduchu, môžeme sa v úvahách posunúť o krok ďalej. Keď opustíme výhľad na byt, zistíme, že rôzne časti domu potrebujú rekuperáciu s rôznou intenzitou.

Ja uprednostňujem rýchle vetranie toaliet, kúpeľní a prípadne kuchyne pomocou zapnutého ventilátora v prípade potreby pred pomalým vetraním pomocou rekuperácie. Som úprimne rád, že vlhký vzduch z kúpeľní nejde do centrálneho rozvodu vzduchu rekuperácie.

Obývacia izba/jedáleň je zvyčajne veľký otvorený priestor. Pravdepodobnosť kritickej koncentrácie oxidu uhličitého je v tomto prípade podstatne menšia ako v spálňach. V prípade tejto miestnosti by som možno uprednostnil jednoduchý snímač a informáciu vo forme upozornenia na mobilnom telefóne, že kvalita vzduchu klesla, než systém rekuperácie. Ak mám informácie, môžem konať. Murovaný dom s výbornou zotrvačnosťou konštrukcie mi umožní bleskovo vyvetrať a rýchlo vyrovnať teplotu vzduchu.

Aj v spálňach. Prirodzene, keď zaspíte, nechcete, aby vás zobudilo oznámenie o štvrtej ráno. Takže v spálňach a detských izbách potrebujete 90 % hodnoty rekuperácie. A to ma vedie k otázke, či nevyhnutne potrebujeme centrálny rozvod a veľkú jednotku ?

Pretože rekuperácia nemusí byť nevyhnutne veľký centrálny rozvod, ako vám ukazujú predajcovia rekuperácie. Rekuperačná jednotka môže byť lokálne zariadenie a slúžiť jednej konkrétnej miestnosti. V našom prípade spálňu a ďalšiu miestnosť napríklad detskú izbu.

Lokálna jednotka má svoje výhody aj nevýhody. Výhodou sú výrazne nižšie obstarávacie náklady. Žiadna údržba chrbticovej siete. Nevýhodou je nižšia účinnosť rekuperácie tepla, o niečo menšia ochrana pred vonkajším hlukom a nemožnosť ohrievať vzduch počas naozaj veľmi chladných dní. Pri teplotách pod -15 stupňov Celzia budete musieť tento spôsob rekuperácie tepla vypnúť.

Mojou príjemnou, veľkou výhodou je nulové presluchy medzi miestnosťami. Oceníte to napríklad milujete s manželkou alebo manželom. Pre presnosť dodám, že presluchy dokáže veľmi dobre vyriešiť aj centrálny rozvod. Riešenie presluchov pri centrálnom rozvode však stojí peniaze. Každý, kto na nich ušetrí, si vytvorí veľmi nešťastnú situáciu, keď veľmi presne počujete, čo sa deje z miestnosti do miestnosti. Miestne jednotky sa presluchmi zásadne zaoberať nemusia.

Rekuperácia to robí

Takže za mňa rekuperácia áno. Len očakávajte, že bude reálna. Zdravá klíma áno, úspory určite nie.

Keď som staval dom v Portugalsku, rekuperáciu som nepoužil. Prečo nie. Celú zimu je tam v noci 10 stupňov a spím pri otvorenom okne. Rekuperácia by mi v Portugalsku nepriniesla žiadnu významnú hodnotu.

V českých zimách má rekuperácia zmysel a je užitočná.

Či centrálny rozvod alebo lokálne dve jednotky, ťažko poradiť. V rôznych situáciách sa moja rada bude líšiť. Centrálny rozvod je robustnejšie riešenie, ktoré prinesie väčší komfort za podstatne viac peňazí. Aj s lokálnou jednotkou získate 90 % potrebnej hodnoty za menej ako polovicu peňazí. Oba spôsoby vám potom prinesú viac odpočinku, a tým aj viac zdravia a pravdepodobne aj viac spokojnosti. A šťastie je to, čo ma na mojej práci zaujíma najviac. 🙂

David Mencl

Krátky pohľad

Rekuperácia vo všeobecnosti

+ zdravšie prostredie v dome, budete sa cítiť lepšie

+ necítite teplotný rozdiel z vetrania

+ možno telo pri rekuperácii starne o chlp pomalšie

– nevytvára žiadne úspory, aj keď 90 % ľudí si kupuje rekuperáciu, aby ušetrili peniaze

Centrálna rekuperácia

+ rovnomerné vetranie v celom dome

+ možnosť vykurovania počas obzvlášť chladných dní

+ ochrana proti peľu pre alergikov

– náročná údržba hygieny vzduchových kanálov

– možné presluchy medzi miestnosťami, najmä pri snahe ušetriť na vzduchovodoch

– potreba výmeny filtrov a čistenia potrubia. Mnohí zákazníci nečistia vzduchovody, a tým vytvárajú veľké zdravotné riziko

Lokálna rekuperácia tepla

+ nižšie obstarávacie náklady ako pri centrálnom rozvode, ak si vybavíte len spálne a detské izby.

+ žiadne presluchy medzi miestnosťami

+ minimálne prevádzkové náklady

+ jednoduchá hygiena

– nemusíte vetrať celý dom

– žiadne vykurovanie. Niektoré z najchladnejších nocí preč.

– zhoršuje zvukovú izoláciu obvodového plášťa miestnosti. Nie je vhodné na frekventované miesta.