„Kým hypotéku nesplatíte, dom nie je váš a môžete oň ľahko prísť…. V takomto strachu by som nechcel žiť každý deň….“

Tieto a podobné vety často hovoria ľudia, ktorí si sami nemôžu dovoliť hypotéku. Dobré bývanie neprajú ani iným, a preto radi hovoria o rizikách hypoték. Sú to však názory vykorenené z nevedomosti. Názory, ktoré sú nepravdivé.

Kto vlastní dom?

Aj keď máte na dom hypotéku, vlastníte ho. Každý, kto vám hovorí, že nie, nerozumie hypotékam. Ako vlastník môžete dom kedykoľvek prenajať a dokonca aj predať. Pri predaji sa, samozrejme, musí vyrovnať dlh banke. S domom však zaobchádzate ako s vlastným majetkom.

Práve možnosť dom v prípade potreby kedykoľvek predať je rozhodujúca, ako o chvíľu vysvetlím.

Môžu nastať problémy?

Mohli by nastať zmeny, a teda problémy so splácaním? Áno, môžu. Život prináša neočakávané udalosti. Najčastejším rizikom nie je strata zamestnania, ako si mnohí myslia. Tí, ktorí stratia prácu, si zvyčajne rýchlo nájdu novú. Strata zamestnania teda málokedy vedie k prerušeniu splácania hypotéky.

Existujú však iné, vážnejšie situácie, ktoré už môžu viesť k strate schopnosti splácať hypotéku. V našich štatistikách vidíme, že najčastejším dôvodom prerušenia splácania hypotéky je rozchod partnerov.

Čo ak stratím schopnosť splácať dom?

Strata schopnosti splácať hypotéku je ľudsky nepríjemná. Nie je to však ekonomická katastrofa, ako sa to niektorí neznalí problematiky snažia vykresliť. Ak už nemôžete splácať hypotéku, dom jednoducho predáte. Ak ste postavili dobrý dom, splatíte dlh banke a dostanete späť viac peňazí, ako ste vložili do splácania hypotéky. Takže porušenie hypotéky nevedie k ekonomickej strate.

Okrem možnosti predať dom majú klienti ES aj možnosť vrátiť dom v rámci programu Vrátenie domu.

Prečo je bezpečnejšie splácať hypotéku ako nájom?

Predstavte si situáciu, že si postavíte dom za 100 000 EUR na pozemku v hodnote 40 000 EUR. Dom splácate desať rokov a potom sa vyskytnú nejaké nepríjemnosti, ktoré vás prinútia dom predať. Cena nehnuteľností sa každoročne zvyšuje v rozmedzí 7 – 12 %. Teda len týmto každoročným nárastom cien nehnuteľností sa vaša nehnuteľnosť zhodnocuje.

Za desať rokov predáte svoj dom približne za 275 000 EUR alebo viac. Inými slovami, ak máte svoj dom predať za desať rokov, desať rokov ste bývali zadarmo a zostalo vám 169 600 EUR.

Okrem toho človek, ktorý vás dnes straší pred hypotékou, býva a platí každý mesiac 480 EUR nájomné, bude za desať rokov platiť 57 600 EUR. Ak sa mu stane niečo nepríjemné a nebude môcť ďalej platiť nájomné, z týchto peňazí nedostane späť absolútne nič. Takže skončí bez peňazí na ulici.

Takže splácať hypotéku, budovať svoj majetok, je vždy oveľa bezpečnejšie ako platiť niekomu nájom a splácať jeho hypotéku.

Aký dom je bezpečný pri hypotéke?

Aký dom je bezpečný na hypotéku ? Taký, ktorý je vždy predajný. Preto v ES sledujeme niekoľko parametrov. Tu sú tie najdôležitejšie:

1. Lokalita

Potrebujeme, aby bol pozemok v bez konfliktnej lokalite. Preto sa vyhýbame pozemkom v blízkosti tovární, veľkých ciest alebo napríklad poľnohospodárskych podnikov.

2. Technológia domu

Aby sa dom dobre predával, musí byť postavený len kvalitnou technológiou. Preto v ES nestaviame drevostavby ani žiadne experimentálne technológie. Domy vyrobené týmito technológiami sa oveľa ťažšie predávajú a predajná cena tým trpí. Kvalitný murovaný dom prináša istotu dobrého predaja, a tým aj zisku v prípade prepadnutia hypotéky.

3. Dobre postavený dom

Dobre postavený dom vyzerá po desiatich rokoch lepšie ako na začiatku. Dom nemá žiadne vady a záhrada je dokončená, vzrástla a krásna. Mnohí ľudia pri kúpe domu hľadajú domy s hotovou záhradou a domy, ktoré boli vyskúšané.

4. Moderný dom

Technológie v stavebníctve sa vyvíjajú veľmi pomaly. Ak si dnes vyberiete moderné riešenie s tepelným čerpadlom, inteligenciou a prípravou na fotovoltiku, takýto dom bude špičkový aj o desať rokov. Tým by sa prípadný predaj opäť stal oveľa výhodnejším.

Ak budete dodržiavať tieto pravidlá, hodnota vášho domu bude vždy oveľa vyššia ako dlh voči banke. Preto vám po vyrovnaní hypotéky zostanú peniaze, ktoré vám pomôžu riešiť nečakane vzniknutú situáciu. Práve pre tieto peniaze, ktoré nezostávajú v prípade platenia nájomného, je platenie vlastnej hypotéky oveľa bezpečnejšie ako platenie nájomného.

Keď vám nabudúce niekto povie, že hypotéka je riziko, že je bezpečnejšie platiť nájom, usmejte sa. Hovoríte s niekým, kto nerozumie hypotékam alebo nechce, aby ste mali vlastné bývanie.

David Mencl