V Ekonomkách sme ukončili ročné testovanie Nezávislého domu a dnes sa s vami môžem podeliť o túto mimoriadnu radosť. 🙂

Dnes teda hovoríme o tom, či Nezávislý dom naozaj funguje. Je naozaj možné postaviť dom na mieste, kde nie je jediná prípojka? Aká myšlienka sa skrýva za Nezávislým domom 2.0? Aké technológie vedú k nezávislosti? Aká je možnosť hybridného domu? A samozrejme, koľko to všetko stojí?

Funguje to a funguje to skvele.

A odpoveď na vašu častú otázku: Áno, nezávislý dom funguje. A dnes je možné postaviť skvelý dom aj tam, kde nie je prípojka. Teda na mieste bez elektriny, vody, kanalizácie a plynu. A čo viac, vďaka verzii 2.0 je bývanie v takomto dome už úplne komfortné a bez obmedzení. Dosiahli sme veľmi dôležitý míľnik v stavbe domov.

Koncept nezávislých domov sa v Českej republike rozvíja už približne šesť rokov. Prvé domy usilujúce sa o nezávislosť ponúkali skôr sparťanské poňatie života. Stavali ich nadšenci myšlienky nezávislosti, ktorí boli pripravení znášať veľa nepohodlia a obmedzení. Vzdávam hold týmto priekopníkom, ktorí „razili cestu“ svojou ochotou znášať nepohodlie.

Rozvoj technológií potom otvoril možnosť stavať na prvých nezávislých domoch. Odstránili sme nedostatky a obmedzenia prvých realizácií a vytvorili sme Nezávislý dom 2.0, ktorý okrem nezávislosti priniesol aj úplne komfortný život v dome.

Konštrukcia domu

Pre nezávislé domy sme v Ekonomkách vytvorili vlastný koncept výstavby. Dom je založený na konvenčnej pasívnej tehlovej konštrukcii. Využíva maximálnu orientáciu na južnú stranu pozemku, a tým aj pasívne vykurovanie zo slnka v zime. Zároveň poskytuje dobrú ochranu pred slnkom a prehrievaním v lete. Obdĺžnikový pôdorys tento efekt maximálne využíva. Obdĺžnik je navrhnutý aj tak, aby sa čo najlepšie využili fotovoltické panely na výrobu elektrickej energie.

Voda a kanál

Voda a kanál sú na samostatnom dome jednoduchšou úlohou. Podrobne som o nich písal v tomto blogu, a preto dnes len stručne.

Problém s vodou riešime pomocou vrtu. Zvyčajne stačí 15 metrov vrtu. Ak počítate s hĺbkou 30 metrov, máte kvalitný vrt s rezervou.

S odpadovými vodami to bude trochu komplikovanejšie. Pri samostatnom dome používame myšlienku oddelenej kanalizácie. Takže čistíme odpadové vody zo spŕch a umývadiel a zhromažďujeme ich na polievanie. Odpadové vody z toaliet, kuchyne a práčok potom posielame do čističky a zbierame ich. Táto voda sa môže použiť aj na polievanie. Jej kvalita sa však líši od upravenej vody zo spŕch.

Súčasťou samostatného domu je aj zber dažďovej vody, ktorú používame na plnenie splachovačov WC.

Elektrina

Parádnou disciplínou sebestačného domu je výroba vlastnej elektriny. Tú zabezpečuje 21 fotovoltaických panelov na streche domu s celkovým príkonom 7,98 kW. Elektrickú energiu skladujeme v batériách s kapacitou 28,8 kW. Menič najprv naplní batérie a zvyšnou voľnou kapacitou ohrieva vodu v bojleri.

Za rok testovania sa batérie nevybili. Avšak už len vedomie, že niečo je konečné a obmedzené, sústreďuje pozornosť týmto smerom. A neustála pozornosť na stav nabitia batérií by znížila komfort používania domu. Preto sme pre pohodlie, pokoj a nezávislosť pridali do sebestačného domu záložný plynový generátor na výrobu elektriny.

Pocit nezávislosti je úžasný. Panely vyrábajú slušné množstvo energie aj v zamračenom počasí. Snáď len keby týždeň husto snežilo, výroba elektriny by bola nedostatočná. Generátor potom zabezpečuje pohodlný chod domu.

Vykurovanie a teplá voda

Pôvodné nezávislé domy sa všetky vykurovali pecou na drevo. Teplo sa potom lepšie či horšie rozvádza po dome. Chápem dôvody, prečo sa „priekopníci sebestačnosti“ rozhodli pre toto riešenie. Viem však aj to, že pre bežných klientov je povinnosť každý deň kúriť v kachliach a pravidelne prikladať palivo značne nepríjemná. A toto nepohodlie by sebestačnosť zabilo.

Preto sme v ES na vykurovanie sebestačného domu použili plynový kotol a používanie propán-butánu v nádrži v záhrade. Nádrž sa plní raz za tri roky. Tým, že dom je postavený ako pasívny a orientovaný úplne na juh, spotreba plynu je veľmi nízka. Zároveň je vykurovanie úplne komfortné, bez zásahu človeka. Nezávislý dom tak môže využívať plný komfort podlahového vykurovania.

Počas slnečných zimných dní invertor najprv naplní batérie elektrickou energiou. Neskôr ohrieva teplú vodu v bojleri a zvyšok elektriny, ktorú deň dal, posiela do panelu priameho vykurovania, čím sa opäť znižuje spotreba plynu na vykurovanie domu. Je to princíp, ktorý sme „skopírovali“ z hybridných automobilov. Kde elektrina pomáha bežnému spaľovaciemu motoru.

Naopak, plyn potom môže ohrievať teplú vodu, ak by bolo dlhé obdobie bez slnka. Celý systém je teda opäť navrhnutý tak, aby bol bezpečný a pohodlný, aby rodina nemusela byť zatvorená ani v nepriaznivom počasí.

Kombináciou plynového kotla a priamo výhrevného vykurovacieho panelu sme Systému 2.0 dodali šikovnosť a nezávislosť. Práve tieto myšlienky pomohli vytvoriť z Nezávislého domu 2.0 skutočne komfortný dom. V tomto koncepte už nie je potrebné voliť medzi komfortom a nezávislosťou.

Stojí to za to?

Druhá najčastejšia otázka, ktorú mi kladú, je, či sa oplatí používať Nezávislý dom 2.0 ?

Odpoveď je áno, ak ho budete používať rozumne. 🙂

Technológia nezávislosti má svoju cenu. Zároveň však otvára možnosť vybrať si pozemok, na ktorom nie sú žiadne siete. To znamená vybrať si pozemok oveľa lacnejšie ako pozemky, ktoré sú zasieťované. Úspora pri kúpe takéhoto pozemku zaplatí technológiu nezávislosti a časť výstavby. Preto sa oplatí, ak túto novú príležitosť správne využijete a kúpite lacný pozemok. Výdatne sa to oplatí. 🙂

Radosť z toho, že vám nebudú chodiť účty za energie, je potom ďalším bonusom. Samozrejme, veľmi šťastný bonus.

Hybridný dom

Ak uvažujete o nezávislom dome 2.0, ale vybrali ste si pozemok napojený na elektrickú sieť, potom je pre vás ekonomicky výhodnejšie použiť riešenie hybridného domu.

Ide o riešenie, ktoré vychádza z Nezávislého domu, ale upravuje ho tak, aby bolo ekonomicky výhodné ho používať na pripojených pozemkoch. To znamená, že sa vynechá plynový generátor, keď sa nahradí elektrickou prípojkou. Vypúšťa čističku odpadových vôd z toaliet, kde sa odpad vypúšťa do kanalizácie. Ak sa na mieste nachádza. Naopak stále využíva čistenie vody zo spŕch a vaní a zber dažďovej vody na polievanie. Aj zostava fotovoltických panelov je pri hybridnej verzii menšia, keď nie je potrebné vyžmýkať maximum počas neslnečných dní.

Cena technológie

Základné riešenie domu je v štandardnej cene Ekonomek. Na samotnej stavbe nie sú žiadne položky, ktoré by zvyšovali cenu. Len si treba uvedomiť, že zďaleka nie každý domček sa hodí a dá sa použiť s myšlienkou Nezávislého domu 2.0. Preto odporúčam vyberať domy jednoduchého obdĺžnikového tvaru, ktoré sa dajú bohato orientovať na južnú stranu pozemku.

Samotný návrh domu potom musí byť doplnený vhodnými technológiami:

Pre nezávislý dom 2.0

Fotovoltaická elektráreň s batériami a meničom za 11 600,- EUR.

Plynový generátor elektrického prúdu za 600,- EUR .

Systém zberu dažďovej vody na splachovanie za 2200,- EUR.

Systém na čistenie a zber vody na sprchovanie a kúpanie za 3600,- EUR .

Systém čistenia odpadových vôd za 2400,- EUR .

Vrt (v závislosti od skutočnej hĺbky vrtu) zvyčajne za 1000,- EUR.

Celkovo technológia Nezávislého domu 2.0 za 21 400,- EUR .

Pre hybridný dom

Fotovoltaická elektráreň s batériami a striedačom za 6800,- EUR.

Systém zberu dažďovej vody na splachovanie za 2200,- EUR.

Systém na čistenie a zber vody pre sprchy a vane 3600,- EUR.

Spolu za technológiu hybridného domu za 12 600,- EUR.

Ďakujem Robert

Na záver by som na tomto mieste chcel poďakovať svojmu skvelému kolegovi a priateľovi Robertovi Löwymu, ktorý na projekte Nezávislý dom 2.0 pracoval tri roky. Absolvoval mnoho ciest za dodávateľmi po celom svete. A všetko testoval, ako inak, než na sebe.

Výsledok je fantastický. Podarilo sa nám priekopnícku prvú generáciu samostatne stojacich domov dotiahnuť do podoby, ktorá poskytuje plný komfort. Do podoby, v ktorej nezávislosť neznižuje rodinný komfort.

Okrem toho sa nám podarilo vniesť do myšlienky nezávislých domov efektívnosť. Doteraz existovali nezávislé domy na úrovni experimentov. Realizovali sa po jednotlivých kusoch, a preto boli logicky drahé. Vďaka sile nášho objemu posúvame túto myšlienku do veľkovýroby. Takto sa nám podarilo vyjednať podmienky s dodávateľmi, ktoré dávajú celej myšlienke efektívnosť a ekonomický zmysel.

Nezávislý dom 2.0 už teda nie je len pre odvážnych priekopníkov. Je to myšlienka, ktorá je dnes použiteľná pre každého, kto chce nezávislosť alebo si kúpi pozemok, ktorý jednoducho neumožňuje pripojenie. Teší ma aj myšlienka, že pôjde o mimoriadne ekologické domy. Teda domy, ktoré si vyrábajú vlastnú elektrinu, šetria odpadovú vodu a majú veľmi malú uhlíkovú stopu. Domy, ktoré nevyčerpávajú našu planétu, sú pre mňa osobne veľmi sexy.

Podarilo sa nám vrátiť podstatnú hodnotu ľuďom, ktorí chcú dobre bývať. Urobiť bývanie cenovo dostupné aj na nezasieťovaných pozemkoch. Za to vám, Robert, veľmi pekne ďakujem.

David Mencl