Dnes o veľkej radosti, ktorú mi nečakane priniesol skvelý vynález. O domoch, ktoré môžu aktívne zlepšiť naše zdravie.

Mám rád pokrok. Ten skutočný, ktorý zlepšuje životy ľudí. Ale zároveň je stavebníctvo oblasťou, ktorá v posledných desaťročiach nezaznamenala veľa pokroku a vynálezov. Teda ak nemám na mysli tie hry na pokrok, ktoré v skutočnosti neboli veľkým pokrokom.

Aj preto sme v Ekonomkách vyvíjali naše programy. Keď bola naša oblasť neinovatívna, hľadali sme inovácie v našej službe. Tak sme sa stali veľmi pokrokovou spoločnosťou v tomto odvetví.

A keď som už nečakal žiadnu veľkú invenciu zo stavebníctva, prišla tá najväčšia. Nápad taký obrovský, až sa mi z toho zatajil dych. „Iónový dom. Dom, ktorý aktívne zlepšuje zdravie svojich obyvateľov.

„Keď ráno odchádzam z domu, odchádzam zdravší, ako som večer prišiel.“

Predstavte si dom, ktorý nestojí oveľa viac ako dnešný dom. Ale je to dom, ktorý dokáže aktívne liečiť bunky vášho tela. Tým, že pozitívne pôsobí na bunkovej úrovni, výrazne zvyšuje vašu ochranu pred mnohými najčastejšími civilizačnými chorobami. Dom, vďaka ktorému vaše bunky starnú pomalšie. Práve tak. Už len tým, že ste vo svojom dome, robíte domáce úlohy so svojimi deťmi, milujete sa, spíte.

Keď som prvýkrát počul o myšlienke iónových domov, bol som úplne očarený. A čím viac som sa dozvedal, tým viac som vedel, že iné domy už nechcem stavať.

Nachádzame sa na významnom historickom prelome. Kedysi sme sa uspokojili s tým, že sme stavali domy, ktoré neboli zdraviu škodlivé. Ale toto obdobie sa končí. Teraz sa budeme usilovať o domy, ktoré aktívne prospievajú zdraviu. kde ráno odchádzate zdravší, ako ste popoludní prišli.

Je to úžasné, je to fantastické a je to pravdepodobne najväčší pokrok, aký v mojom odvetví za svoj život uvidím.

„Začalo sa to Nobelovou cenou.“

Na samom začiatku cesty Iónovým domom bola Nobelova cena udelená dvom mimoriadne šikovným nemeckým vedcom. V roku 1991 získali Nobelovu cenu vedci Erwin Neher a Bert Sakrman za prácu „Funkcia iónových kanálov v bunkách“. A to bol začiatok veľkej cesty. Ich výskum otvoril cestu k pochopeniu zdravia bunky a k predĺženiu kvality ľudského života. A je to jeden z najväčších objavov posledných desaťročí.

Následná vedecká práca túto myšlienku ďalej rozvíjala. Dnes už bezpochyby vieme, že prostredie s vysokým obsahom záporných iónov výrazne zlepšuje naše zdravie. Chráni nás pred negatívnymi vplyvmi modernej doby, chráni nás pred väčšinou civilizačných ochorení, spomaľuje starnutie, a teda aktívne predlžuje kvalitný ľudský život.

Neskôr ďalší šikovní ľudia namerali vysokú hladinu záporných iónov na miestach, ktoré sa už dávno využívajú pre svoje liečivé účinky. Teda ešte pred poznaním iónov ľudia nachádzali sebe prospešné miesta plné liečivých iónov. Schopnosť merať ióny nám potom dala odpoveď na otázku, prečo je dané miesto také prospešné pre zdravie. A prekvapivo vysoké koncentrácie iónov boli namerané na starovekých tradičných pútnických miestach, kde ľudia vykonávali svoje náboženské slávnosti.

Možno teda zázračné uzdravenia v Lurdoch nie sú dielom Boha, ale vďaka 40 000 jednotkám záporných iónov, ktoré boli na tomto mieste namerané. Teraz musím kráčať po veľmi tenkom ľade. Preto hneď dodávam, že ak prijmeme myšlienku „Boh stvoril všetko“, potom stvoril aj záporné ióny, a preto ide o Boží zázrak. 🙂

Napokon, miesta s vysokou hladinou iónov nám môže ponúknuť aj samotná príroda. A opäť to budú miesta, kde sa vy sami budete cítiť dobre. Vodopády, prípadne ihličnatý les po daždi sú obrovskými zdrojmi záporných iónov. My citlivejší ľudia môžeme na týchto miestach doslova cítiť dobrú energiu. Skúste ísť po daždi do lesa. Ihličnatý. Zastavte sa, precíťte to. Možno zistíte, že ste na túto silnú prírodnú energiu citlivejší.

„Na zdravý životný štýl, zdravý domov.“

A teraz, keď už vďaka pánom Neherovi a Sakrmanovi vieme o zázračnom účinku záporných iónov, je len otázkou času, aby sa váš dom stal liečivým miestom.

Páči sa mi myšlienka, že dom sa lieči sám bez toho, aby som musel čokoľvek robiť. Moja krásna manželka každý deň behá, cvičí jogu, stravuje sa veľmi zdravo. Uvedomuje si, že zdravie je najvyššia hodnota, s ktorou v živote pracujeme. Zároveň ju zdravý život stojí veľa úsilia.

Ja si užívam, že dostávam rovnakú hodnotu, ba viac, bez námahy. Sedím doma v kresle, čítam si knihu a nechávam dom, aby sa liečil negatívnymi iónmi. Bez námahy. Bez odriekania. Pre nás flákačov je iónový dom splneným snom. Pre moju ženu nespravodlivosť. Každý sme trochu iný. Pre moju krásnu manželku máme byť odmenení za naše mimoriadne úsilie. Za pot a obetavosť. Sedieť v kresle nie je úsilie hodné odmeny. Ja som iný. Celoživotne ma fascinuje ľudská šikovnosť a schopnosť urobiť si život pohodlnejším a jednoduchším. Dom, ktorý sa uzdraví sám, bez mojej námahy, je pre mňa symbolom ľudského pokroku. Moja žena chce úsilie odmeniť. Ja chcem šikovnosť.

Rád svoju krásnu a nesmierne milú ženu otravujem myšlienkou, či je efektívnejšie zostať sedieť v kresle, alebo si ísť zabehať do lesa. Ak opustí náš iónsky dom a pôjde si zabehať, neurobí pre svoje zdravie nič horšie, ako keď zostanem v kresle. 🙂

To je samozrejme zábava a hyperbola. Predchádzajúci odsek som musel napísať preto, aby som zdvihol zástavu nás lenivcov a trochu postrčil všetky fitnes bio ženy, fitnes bio mužov. Viem však, že majú pravdu. Zdravý pohyb, kvalitné jedlo do nášho života určite patria. Ikona domova nekonkuruje zdravému prístupu k životu. Práve naopak, sú skvelou jednotkou. Tí, ktorí sa starajú o svoje zdravie, tí, ktorí majú zdravý pohyb a zdravo sa stravujú, budú nutne chcieť aj zdravo spať.

„Iónový dom.“

Vo svete sú iónové domy stále výsadou najdrahších víl. Hollywoodske hviezdy predávajú svoje domy a stavajú si nové iónové za šialené peniaze. V Nemecku si najbohatší podnikatelia stavajú krásne zdravé iónové vily pre svoje rodiny. Spojiť túto skvelú technológiu najprv s najdrahšími domami v hodnote miliónov eur a dolárov sa mnohým zdá logické. Ale vôbec to nie je logické.

Stavba iónového domu nie je oveľa drahšia ako stavba bežného domu. Veľmi drahé bolo zakúpenie licencie. Je náročné stavbu naučiť remeselníkov. Niekedy je to hodinový prístup, ktorý murárov nenaučíte za jeden deň. Ale domy sa stavajú z bežných murovacích materiálov. A zvýšené náklady sa pohybujú v stovkách EUR, nie desaťtisícoch, ako by sa mohlo zdať pri pohľade na svet.

Stavanie iónových domov ako exkluzívnej veľkopríjmy pre najbohatších je bežná, pohodlná a určite lukratívna stratégia. Nie je však správna. Vždy by sme sa mali snažiť prinášať tie najlepšie nápady tomu, komu ich môžeme priniesť. O to viac, ak ide o zdravie a dĺžku života.

Takže v Spojených štátoch a západnej Európe sú iónové domy najdrahšie. V ES sme zakúpili licenciu na iónové domy pre Českú republiku, Slovensko a Poľsko. A naša filozofia bude úplne iná. Túto úžasnú príležitosť prinesieme všetkým, ktorým to bude možné. A prinesieme to za nízke náklady s technológiou. V Českej republike, na Slovensku a v Poľsku sa Iónové domy čoskoro stanú štandardom našej výstavby. Nie exkluzivitou pre pár vyvolených.

Tak nám držte palce. 🙂

Čas nám priniesol najväčší vynález mojej stavebnej generácie. Daj Boh, aby sme ho čo najlepšie využili.

Niekedy nabudúce o tom ako presne fungujú ióny. Prečo domy, ktoré nie sú iónové, stratia svoju hodnotu. A ako presne bude vyzerať riešenie iónového domu ES.

David Mencl